blog dodatkowy

Ten blog to bardziej mój notes, zbieram tu różne rzeczy i głośno myślę. Jak ktoś chce rozmawiać, ma pytania to zapraszam na szablonykatemac.blox.pl albo stylekatemac.blox.pl

Wpis

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Zmiany na Blox - tagi

Planuję dostosować wszystkie szablony co wydawać się może zadaniem karkołomnym. Liczba moich szablonów jest na tyle duża, że wybrane przeze mnie rozwiązanie musi być jedno, musi pasować do każdego szablonu. Na chwile obecną decyduję się na taki zapis:

#BlogChmuraTagowBox {
TEXT-ALIGN: center;
margin: 5px 0px 20px 0px;
}

#BlogChmuraTagowTytul {
font-size:1.6em;
padding: 0px 0px 5px 0px;
}

ul.BlogChmuraTagowLista {
margin: 0px;
padding: 0px;
list-style-type:none;
}

.BlogChmuraTagowLista li {
display: inline;
padding: 0px 3px;
}

Szerszych wyjaśnień udzielę z czasem na głównym blogu. Niech tagi okrzepną, zobaczymy co z nich się wykluje. Powyższy zapis przetestowałam już na kilku szablonach można więc go uznać za w miarę uniwersalny. Abyście nie musieli mi wierzyć tak zupełnie w ciemno poniżej kilka wyjaśnień związanych z zapisem i linki do kilku przykładowych szablonów w których ten zapis już się znajduje.

ELEMENT Z TAGAMI

#BlogChmuraTagowBox to kontener zawierający to co związane z tagami i wyświetlające się pod zakładkami w wąskiej szpalcie. Opisałam tutaj wyrównanie tekstu ponieważ chmurki z tagami są zazwyczaj wyśrodkowane a nie na każdym blogu element nadrzędny czyli #BlogWazkaSzpalta wyśrodkowuje elementy w nim się zawierające.

Opisałam tez margines przede wszystkim aby oddzielić taki od wcześniejszego i następnego elementu ale w kilku szablonach może się też przydać do odsunięcia tagów od szerokiej szpalty albo od krawędzi bloga. Pamiętajcie, kolejność wpisywania marginesów jest zgodna z ruchem wskazówek zegara: góra prawy dół lewy.

ETYKIETA TYTUŁU ELEMENTU: TAGI

#BlogChmuraTagowTytul odpowiedzialny jest za wygląd tytułu elementu czyli słowa tagi.  Wpisałam tu rozmiar w postaci względnej dzięki czemu jest zależny od wielkości czcionki jaka masz w szablonie ustawioną. Bez przeszkód można sobie jednak zmienić wielkość liter tytułu i zapisać to w postaci bezwzględnej: px. Dodałam też dopełnienie aby odsunąć odrobinkę tytuł od tagów. Przydać się może też opis wyrównania testu (text-align) jeżeli ktoś chce aby było inne niż przy samych tagach.

CHMURKA TAGÓW

.BlogChmuraTagowLista to klasa odpowiedzialna za wygląd z chmurki z tagami, tylko chmurki, bez tytułu. W związku z tym, że chmurka jest listą nienumerowaną należy zneutralizować pewne automatyczne ustawienia przeglądarek. Listom nadawane są zazwyczaj margines i dopełnienie oraz określony styl listy czyli kropeczka. Wpisując margines i dopełnienie 0xp a także przy stylu listy none zupełnie pozbywam się 'stylu listy'

POJEDYNCZY TAG

.BlogChmuraTagowLista li selektor odpowiedzialny za wygląd pojedynczego tagu w chmurce. Łączymy klasę odpowiedzialna za całą chmurkę ze znacznikiem odpowiedzialnym za wygląd pojedynczego elementu listy. Tutaj dzieją się największe czary. Pojedynczy element listy wyświetlany jest blokowo, czyli jeden pod drugim. Wpisując display:inline zmieniamy to na wyświetlanie liniowe, teraz poszczególne tagi wyświetlają się jeden obok drugiego. Są jednak za blisko siebie i dlatego dodajemy jeszcze margines który odsuwa je od siebie w poziomie (odsunięcie w pionie ma wartość 0px)

 

Obiecane linki:

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
szablonykatemac
Czas publikacji:
poniedziałek, 21 grudnia 2009 20:23

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Blox.pl
szablonykatemac
stylekatemac
Przykład Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...